Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeček zlatý správná volba :)Obrazek

Pro lidi, kteří uvažují o koupi domácího mazlíčka, ale nemají zatím se zvířaty žádné zkušenosti, je křeček ideálním řešením. Malý, čistotný, nenáročný na stravu a ubytování, při vhodném přístupu se lehce ochočí. Vzhledem k tomu, že většinu dne prospí a probouzí se až večer, nestrádá během dne samotou jako psík či kočka.

Co se týče dětí, i jim může být křeček milým společníkem, ale pouze za předpokladu, že je rodiče naučí respektovat jeho potřeby a zvyky. Ani takto nenáročný tvor, jakým křeček je, by neměl být ponechán výhradně v dětské péči.

Křeček zlatý (mesocricetus auratus) pochází ze Sýrie, proto se mu někdy říká syrský. Ve své domovině obývá oblasti pouští a polopuští se suchým a teplým klimatem. Ve dne spí zavrtán v písku. Teprve večer, když se ochladí, vylézá za potravou. Výpravy za jídlem bývají dlouhé, křeček naběhá i několik kilometrů za noc. Pro případ nouze využívá lícních toreb, které naplňuje nalezenou potravou. Tu si odnáší na místo sloužící jako ložnice a spižírna zároveň. Shromažďující pud ho neopouští ani v zajetí, kde hlady netrpí. (Proto je dobré každý den zkontrolovat obsah klece a vyhodit případné zásoby z předešlého dne, které by křeček mohl vyhrabat a pozřít zkažené.)

Poprvé byl tento druh hlodavce popsán roku 1839 přírodovědcem jménem Waterhouse. Teprve poté přivezl britský konzul první živé exempláře do Anglie. Dnešní domácí křečci jsou potomky úlovku profesora Aharoniho z jeruzalémské univerzity, který v roce 1930 vykopal v syrské poušti hnízdo a nalezenou samičku s dvanácti mláďaty odvezl do ústavu. Je pravda, že někteří křečci utekli, ale z těch zbývajících, kteří se rozmnožili, pocházejí všichni současní.

Přírodně zbarvení křečci jsou zrzaví s bílými odznaky. Postupně byla vyšlechtěna řada barev a variací, například smetanová, bílá, šedá, černobílá (tzv. panda) aj. Také délka srsti prošla změnami, dnes se chovají i křečci dlouhostrstí (o jejich srst se musí pečovat).

Křeček je od přírody samotář. Zuřivě brání svůj pelech a nesnese konkurenta. Ani v době páření k sobě nebývají hlodavci příliš vlídní. Taková samička dovede pěkně pokousat! Jen co mláďata povyrostou, perou se i mezi sebou. Doporučuje se proto chovat křečky odděleně, aby nedocházelo k šarvátkám. Při pokusu o množení má být samička připuštěna k samci, ne naopak. To proto, aby se cítila podřízeně a trochu nejistě, jinak by mohla samce poranit. Výjimečně se stane, že spolu křečci vycházejí, musí ale pocházet ze stejného hnízda (dva sourozenci, matka s dcerou).

Křeček se řídí převážně čichem. Pachové žlázy, kterými značkuje své teritorium, jsou umístěny ve slabinách. Zrak není hlavní funkcí, křeček používá hlavně čich a sluch. Je výborný běžec, skokan, rád šplhá a zdolává překážky. V přírodě se ukládá k zimnímu spánku. Křeček není dlouhověký, žije dva nebo tři roky.

Co křeček potřebuje k životu v zajetí? Především vhodný domov, tedy klec nebo akvárium. Předností akvária je to, že nedochází k znečišťování okolí vyházenými pilinami a senem, nevýhodou zase špatná cirkulace vzduchu. Ideální rozměry skleněné nádrže jsou okolo 60 cm na délku a 30 cm na výšku. (V takovém případě se nemusí zakrývat.) Je-li akvárium nižší, může křeček vyskočit ven. Nádrž by také neměla být vyšší než delší.

Obchody s potřebami pro zvířata nabízejí mnoho druhů klecí pro hlodavce. Řada z nich trpí značnými nedostatky. Bývají malé, nechráněné alespoň z jedné strany proti průvanu a opatřené mřížkovými rošty, do kterých se křečkům zachytávají nohy. Rozhodnete-li se přeci jenom pro klec, zvolte takovou, kde jsou patra plná, ne z drátů. Pozor! Chcete-li chovat křečíka, ne křečka, klec musí mít dráty hustě u sebe!

Mně se nejvíce osvědčila plastová nádržka s horní mřížkou, kterou vidíte na obrázku. Jen víko nechávám často otevřené kvůli větrání. K tomuto typu je možno zakoupit i vnitřní výbavu, avšak ta je vyrobena z umělé hmoty. Vhodnější je zařídit vnitřek dřevěnými komponenty, protože o umělou hmotu si mohou hlodavci poškrábat lícní torby. Naopak okusováním dřevěného domečku si zuby pěkně obrousí. Jako podestýlku používám hobliny a trochu sena, do kterého se rádi zavrtávají. Na dno lze dát i kočkolit.

Na co nesmíte zapomenout? Na domeček ke spaní, krmítko (nejlépe keramické), napáječku a běhací kolečko. Kolečko z drátů je vhodné něčím proplést nebo potáhnout pruhem bavlny, aby se v něm křečkům nezachytila tlapka. Vítaný je materiál na stavbu hnízda, například kousky nepotištěného papíru a seno (nepoužívat vatu ani slámu), a také dostatek hraček, aby se hlodavec nenudil (např. ruličku od toaletního papíru, papírové krabičky s prostříhanými otvory, žebříčky aj.)

Základ jídelníčku tvoří zrní, ovesné vločky, kukuřice, oříšky, syrové ovoce a zelenina. V akvaristikách lze zakoupit namíchané směsi pro hlodavce, spolu s vitamínovými doplňky (př. medové bonbóny, malinové kuličky, závěsné tyčinky aj.). Také je možno nabídnout čerstvý jetel a pampeliškové listy. Křeček si rád pochutná na moučném červu či kousku vařeného masa. Jako doplněk lze podávat psí a kočičí suchary a natvrdo uvařené vejce. Někteří křečci však bílkoviny vůbec nechtějí a raději zůstanou u svých zrníček.

Čím nekrmit? Pozor na kapustu a zelí u mladých zvířat, mohla by se nafouknout. Také slunečnicová semínka obsahují mnoho tuku. Neznámé, volně rostoucí zelené rostliny mohou být jedovaté. Křeček rád okusuje větvičky, kvůli dorůstajícím zubům by měl mít k dispozici dřevo ovocných stromů (větvičku jabloně, hrušně). Nesmí však větve jehličnanů. Čerstvá voda je samozřejmostí.

Kde křečka koupit? V akvaristice nebo na inzerát. Jak ho ochočit? Pomocí jídla. Každý den ve stejnou hodinu, večer, když se probudí, mu nabízet pamlsek z ruky. Za čas se osmělí, přestane se bát a přijme dobrotu z ruky. Později se odhodlá vyšplhat po ruce, a je vyhráno. Rozhodně ho nesmíte budit a vyrušovat během dne, například nadzvedáváním domečku!

Kdo chce svému křečkovi dopřát dostatek pohybu, může mu vyrobit hřiště. Stačí velká krabice bez otvorů, vysypaná pilinami a dostatek vyrobených prolézaček. Křeček ocení i květináč s pískem pro činčily, ve kterém se bude koupat a čistit kožíšek. Rád si také zobne čerstvé trávy. Proč mu nevysít víčko od sklenice travními semínky?

Křeček obvykle vykonává potřebu do jednoho rohu klece, pro dokonalý pocit čistoty tedy stačí denně vybrat záchůdek a jednou týdně vyměnit piliny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ůů§ů§§

(jirl,hjcdsgjik, 23. 12. 2009 20:32)

llpoiikoiíuio

pičaaaaaaa

(piča, 17. 12. 2009 15:50)

hele jsem kluk ale šukám se s mojim křečkem je to holka tereza a každej večer se šukáme

vyznání

(vanilka.m, 14. 12. 2009 19:04)

ODEPIŠ MI CO NEJRICHLEJ SEM!!!!

vyznání

(vanilka.m, 14. 12. 2009 19:02)

PETRE KADÍLKU JSEM TAKY GAY A CHCI S TEBOU CHODIT

Wow!!!

(Petr kadílek, 11. 12. 2009 11:23)

Já jsem gay,a mám nádhernýho křečka Robertka!!!!To je moje pusa!!:-*

Wow!!!

(Kačka!, 11. 12. 2009 11:21)

Je to tu fact supa.... Hmmmm???,

křeček zlaty

(neckař petr, 30. 11. 2009 16:51)

Mám křečka jmenu je se MONTY.Poradím vám křečky nekoupejte ani neumívejte jinak nastydnou.

¨láska

(vasek, 21. 11. 2009 11:20)

já mám doma křečka zláteho a je to nejvetsi mazel na svete

Těhotěctví

(Henry, 17. 11. 2009 16:01)

pomoc!!! potřebuji zjisti jak se pozná těhotěctví.
volejte tel-602710911 ahoj!!!!

Větvičky

(Kiba, 15. 11. 2009 12:16)

Ahoj, máš supr blog, ale chtěla bych vědět, jestli to může být větvička z meruňky-my máme na zahradě plno meruňkových stromů. A ještě jestly to má být suchý nebo živý. Díky moc

jake

(Riči, 29. 10. 2009 14:33)

Ahoj já má křečka džungakskýho. čet sem že se mu muže dát vařené maso jaké maso to ma být a kolik mu toho mužu dát? diki moc za odpoved.

moje stránky

(terix, 29. 10. 2009 9:20)

jukněte se prosím na moje stránky www.krecci007.estranky.cz dik

Poraďte mi..!

(Míša, 27. 10. 2009 21:25)

Prosím nedávno jsem si koupila křečka zlatého a hrozně mě syčí a ohání se po mě co mam proto udělat?

Nejmilejsí krecek

(veronika, 21. 10. 2009 11:56)

asi tak rok mam doma krecka zlateho a ten furt blouzni a lita po kleci tatka ho nema rad a chtel ho vihodit z okna dneska jsem mu postavila prulizky a zacal blaznit je mu 1 rok a už 3krat nam utek krecek ahoj

pomoc

(Vojta, 19. 10. 2009 15:22)

Ahoj,mám doma křečka.Lezou zněj hromady blech nevíš co mam udělat aby už z něj nelezli?

švanda i divnost

(Vojtěch, 7. 10. 2009 17:57)

Mam doma zlatýho křečka a ten často dělá kotrmelce nevíte co s nim je?odepiste na V.lidl@seznam.cz

křeček zlatý

(vaclav chvala, 4. 10. 2009 9:49)

mam doma jednoho krecka a jmenuje se ferda je to miláček rodiny

Malá poznámka

(Barča, 4. 10. 2009 8:38)

No jen jsem ještě chtěla že já křečkům vyměňuji klec jednou do měsíce a záchůden jednou za týden. :-D

Křeček zlatý

(Barča, 4. 10. 2009 8:16)

Doma máme dva křečíky zlatý. Lucinka je ještě mimi a je béžová a Kája -Karel, tomu jsou dva roky + - A je hněý. Jinak máš to tady hezké, jen bych změnila dizajn blogu na světlejší ale nechám to na tobě

zlatý

(emma, 29. 9. 2009 21:43)

Ahoj, já mám doma křečka a jmenuje se Sťuart. Mám ho v kleci v pokojíčku. Je úplně stejnej jako na fotce.A chci se zeptat : může můj Sťuík dropsíky pro křečky ?
Předem děkuji .


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »