Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křeček zlatý správná volba :)Obrazek

Pro lidi, kteří uvažují o koupi domácího mazlíčka, ale nemají zatím se zvířaty žádné zkušenosti, je křeček ideálním řešením. Malý, čistotný, nenáročný na stravu a ubytování, při vhodném přístupu se lehce ochočí. Vzhledem k tomu, že většinu dne prospí a probouzí se až večer, nestrádá během dne samotou jako psík či kočka.

Co se týče dětí, i jim může být křeček milým společníkem, ale pouze za předpokladu, že je rodiče naučí respektovat jeho potřeby a zvyky. Ani takto nenáročný tvor, jakým křeček je, by neměl být ponechán výhradně v dětské péči.

Křeček zlatý (mesocricetus auratus) pochází ze Sýrie, proto se mu někdy říká syrský. Ve své domovině obývá oblasti pouští a polopuští se suchým a teplým klimatem. Ve dne spí zavrtán v písku. Teprve večer, když se ochladí, vylézá za potravou. Výpravy za jídlem bývají dlouhé, křeček naběhá i několik kilometrů za noc. Pro případ nouze využívá lícních toreb, které naplňuje nalezenou potravou. Tu si odnáší na místo sloužící jako ložnice a spižírna zároveň. Shromažďující pud ho neopouští ani v zajetí, kde hlady netrpí. (Proto je dobré každý den zkontrolovat obsah klece a vyhodit případné zásoby z předešlého dne, které by křeček mohl vyhrabat a pozřít zkažené.)

Poprvé byl tento druh hlodavce popsán roku 1839 přírodovědcem jménem Waterhouse. Teprve poté přivezl britský konzul první živé exempláře do Anglie. Dnešní domácí křečci jsou potomky úlovku profesora Aharoniho z jeruzalémské univerzity, který v roce 1930 vykopal v syrské poušti hnízdo a nalezenou samičku s dvanácti mláďaty odvezl do ústavu. Je pravda, že někteří křečci utekli, ale z těch zbývajících, kteří se rozmnožili, pocházejí všichni současní.

Přírodně zbarvení křečci jsou zrzaví s bílými odznaky. Postupně byla vyšlechtěna řada barev a variací, například smetanová, bílá, šedá, černobílá (tzv. panda) aj. Také délka srsti prošla změnami, dnes se chovají i křečci dlouhostrstí (o jejich srst se musí pečovat).

Křeček je od přírody samotář. Zuřivě brání svůj pelech a nesnese konkurenta. Ani v době páření k sobě nebývají hlodavci příliš vlídní. Taková samička dovede pěkně pokousat! Jen co mláďata povyrostou, perou se i mezi sebou. Doporučuje se proto chovat křečky odděleně, aby nedocházelo k šarvátkám. Při pokusu o množení má být samička připuštěna k samci, ne naopak. To proto, aby se cítila podřízeně a trochu nejistě, jinak by mohla samce poranit. Výjimečně se stane, že spolu křečci vycházejí, musí ale pocházet ze stejného hnízda (dva sourozenci, matka s dcerou).

Křeček se řídí převážně čichem. Pachové žlázy, kterými značkuje své teritorium, jsou umístěny ve slabinách. Zrak není hlavní funkcí, křeček používá hlavně čich a sluch. Je výborný běžec, skokan, rád šplhá a zdolává překážky. V přírodě se ukládá k zimnímu spánku. Křeček není dlouhověký, žije dva nebo tři roky.

Co křeček potřebuje k životu v zajetí? Především vhodný domov, tedy klec nebo akvárium. Předností akvária je to, že nedochází k znečišťování okolí vyházenými pilinami a senem, nevýhodou zase špatná cirkulace vzduchu. Ideální rozměry skleněné nádrže jsou okolo 60 cm na délku a 30 cm na výšku. (V takovém případě se nemusí zakrývat.) Je-li akvárium nižší, může křeček vyskočit ven. Nádrž by také neměla být vyšší než delší.

Obchody s potřebami pro zvířata nabízejí mnoho druhů klecí pro hlodavce. Řada z nich trpí značnými nedostatky. Bývají malé, nechráněné alespoň z jedné strany proti průvanu a opatřené mřížkovými rošty, do kterých se křečkům zachytávají nohy. Rozhodnete-li se přeci jenom pro klec, zvolte takovou, kde jsou patra plná, ne z drátů. Pozor! Chcete-li chovat křečíka, ne křečka, klec musí mít dráty hustě u sebe!

Mně se nejvíce osvědčila plastová nádržka s horní mřížkou, kterou vidíte na obrázku. Jen víko nechávám často otevřené kvůli větrání. K tomuto typu je možno zakoupit i vnitřní výbavu, avšak ta je vyrobena z umělé hmoty. Vhodnější je zařídit vnitřek dřevěnými komponenty, protože o umělou hmotu si mohou hlodavci poškrábat lícní torby. Naopak okusováním dřevěného domečku si zuby pěkně obrousí. Jako podestýlku používám hobliny a trochu sena, do kterého se rádi zavrtávají. Na dno lze dát i kočkolit.

Na co nesmíte zapomenout? Na domeček ke spaní, krmítko (nejlépe keramické), napáječku a běhací kolečko. Kolečko z drátů je vhodné něčím proplést nebo potáhnout pruhem bavlny, aby se v něm křečkům nezachytila tlapka. Vítaný je materiál na stavbu hnízda, například kousky nepotištěného papíru a seno (nepoužívat vatu ani slámu), a také dostatek hraček, aby se hlodavec nenudil (např. ruličku od toaletního papíru, papírové krabičky s prostříhanými otvory, žebříčky aj.)

Základ jídelníčku tvoří zrní, ovesné vločky, kukuřice, oříšky, syrové ovoce a zelenina. V akvaristikách lze zakoupit namíchané směsi pro hlodavce, spolu s vitamínovými doplňky (př. medové bonbóny, malinové kuličky, závěsné tyčinky aj.). Také je možno nabídnout čerstvý jetel a pampeliškové listy. Křeček si rád pochutná na moučném červu či kousku vařeného masa. Jako doplněk lze podávat psí a kočičí suchary a natvrdo uvařené vejce. Někteří křečci však bílkoviny vůbec nechtějí a raději zůstanou u svých zrníček.

Čím nekrmit? Pozor na kapustu a zelí u mladých zvířat, mohla by se nafouknout. Také slunečnicová semínka obsahují mnoho tuku. Neznámé, volně rostoucí zelené rostliny mohou být jedovaté. Křeček rád okusuje větvičky, kvůli dorůstajícím zubům by měl mít k dispozici dřevo ovocných stromů (větvičku jabloně, hrušně). Nesmí však větve jehličnanů. Čerstvá voda je samozřejmostí.

Kde křečka koupit? V akvaristice nebo na inzerát. Jak ho ochočit? Pomocí jídla. Každý den ve stejnou hodinu, večer, když se probudí, mu nabízet pamlsek z ruky. Za čas se osmělí, přestane se bát a přijme dobrotu z ruky. Později se odhodlá vyšplhat po ruce, a je vyhráno. Rozhodně ho nesmíte budit a vyrušovat během dne, například nadzvedáváním domečku!

Kdo chce svému křečkovi dopřát dostatek pohybu, může mu vyrobit hřiště. Stačí velká krabice bez otvorů, vysypaná pilinami a dostatek vyrobených prolézaček. Křeček ocení i květináč s pískem pro činčily, ve kterém se bude koupat a čistit kožíšek. Rád si také zobne čerstvé trávy. Proč mu nevysít víčko od sklenice travními semínky?

Křeček obvykle vykonává potřebu do jednoho rohu klece, pro dokonalý pocit čistoty tedy stačí denně vybrat záchůdek a jednou týdně vyměnit piliny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hihihihihihihi

(nef, 9. 4. 2009 16:01)

mam 11 křečku a jsou o mnoho hezči, jsou nejhezči

pište

(REnatka, 30. 3. 2009 22:44)

kdo ma křečky at mi písne na icq 400048121

Moji Křečci

(Renatka, 30. 3. 2009 22:42)

Ahojky chtěla jsem se jen zeptat mám doma pět krásnych mesicnich krecku jsou cerne barvy prosím vas kdo by mel zajem at se ozve na RenataMichalcova@seznam.cz budu moc ráda ale upozornuji jen na chov ne pro hada!!!toto plati to predtim ne

Křeček

(Renata Michalcová, 30. 3. 2009 22:40)

Ahojky chtěla jsem se jen zeptat mám doma pět krásnych mesicnich krecku jsou cerne barvy prosím vas kdo by mel zajem at se ozve na REnataMichalcova@seznam.cz budu moc ráda ale upozornuji jen na chov ne pro hada!!!

nasekreckomanie.blog.cz

(veruš, 6. 3. 2009 18:24)

Ahojky! Zkoukni muj blog! :-) těším se na tvou návštěvu. Snad se ti bude líbit. nasekreckomanie.blog.cz

Křeččí stránky

(mrdopuch, 15. 2. 2009 11:04)

Tyhle stránky jsou fakt good!Vymyslete nějaký jiný eště lepší stránky!Děškuju mrdpuch

křečk zlaty

(veronika, 7. 2. 2009 12:24)

včera jsem dostala zlatýho křečka tak se furt mazlí a mazlí a mazlí to je muj cumlík achojá lidičky...

monika

(monika, 24. 1. 2009 18:46)

muže být křeček sirský přes leto venku(mam tam i morče)je tam trochu teplejc než venku.

nejlepšíííí...

(tera, 13. 1. 2009 19:17)

zlatý křečci sou snad nejlepší.mi sme zapoměli zavřít vrátka u klece (byl už večer),a já sem ho měla ráno v posteli.

křeček

(lucka, 10. 1. 2009 20:53)

to je tutu mutu

křečík

(1.2.3.DENÍČEK, 3. 1. 2009 11:19)

KOČKONELKA TO PŘESNĚ JAKO NAŠE KOČKONELKA.

krecek

(maja a krecek junior, 29. 12. 2008 17:22)

muj krecek je uplne stejny

křeček zlaty

(toniczka, 15. 11. 2008 19:31)

Ahoj máš pěknej blogisek.Já mám doma křečka zlatého.Jmenuje se SASKIE.

sis

(kiki, 7. 11. 2008 13:32)

dfgftfhhgffzthjeirkijdiejerk,uefkrf

ja a krečíček

(nikolka, 7. 11. 2008 13:31)

toto je kasne zvire a ja takove měla doma jmenovala jse Bobina

můj křeček v noci blbne

(Michael bosák, 28. 10. 2008 6:35)

Můj křeček v noci mlátí napáječkou o sklo (snaží se vilézt),a já pak nemůžu spát. Prosím poraďte mi co mám dělat. Můj email je misabosak@seznam.cz. Děkuji

můj křeček v noci blbne

(Michael Bosák, 27. 10. 2008 18:16)

Můj křeček v noci neustále mlátí napáječkou o sklo(snaží se vylést)a já pak nemůžu spát, poraďtě mi co mám dělat. Děkuji

krecek zlaty

(Kamca, 21. 10. 2008 14:22)

Tenhle clanek je super!

kravina

(zlata volba krecku, 11. 10. 2008 8:40)

to neni spravna volba to je hnus křecek zlaty to foto vaše

Problém - Nežere, jen syslí

(Tomáš, 22. 9. 2008 18:16)

Mám problém, potřeboval bych poradit, domů jsme si koupili křečka, ale zjistili jsme , že nejí, jen si jídlo odnese do domečku, ale nejí ho, je totiž vychrtlý, ale stále jen syslí. Co mám dělat, aby začal jíst?? PROSÍM, PORAĎTE na email tomas.kno92@seznam.cz . předem díky


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

následující »