Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak křečkům zařídit skutečně šťastný život

něco


· Křečci jsou více nebo méně aktivní v noci a den prospí. Protože klec, terárium nebo cricetinarium (křeččí biotop v pokojovém formátu) neskýtají možnost vybudování podzemních chodeb, musí se zvířátka spokojit s nadzemní náhradou: s domečkem na spaní. Většinou slouží také jako zásobárna a spižírna.

· I když tito malí hlodavci pocházejí z pouští, suchých oblastí, stepí a podobně nehostinných polopouští, mají na prostředí, v němž se pohybují, jisté nároky. I v bytě. Klece musí stát na klidném místě, ne v přílišném chladu nebo teple (16 - 24 °C), měla by mít minimální velikost 60 x 30 cm, nesmí tam být průvan a musí být suše podestlána.

· Pravidelné čištění a dodržování hygieny je právě u těchto obyvatel stepí a pouští naprostou nezbytností. Zvířata jsou sice čistotná, ale silná vrstva podestýlky je nutná, protože zachycuje vlhkost - zašpiněné a zhrudkované části je nutno jednou týdně vyměnit.

· Prostor, klenoucí se nad plastovým dnem, by měl být vyzdoben větvičkami, trubičkami a destičkami. Hlodavci totiž potřebují zaměstnání, aby se nenudili - chtějí běhat, hrabat, hryzat, šplhat a schovávat se.

· Ačkoliv křečci pocházejí ze suchých oblastí, kde svou potřebu vody kryjí především konzumací zeleného krmiva, v kleci je nutno jim podávat vodu na pití. Lepší než mističky, které se snadno znečistí podestýlkou nebo jež zvířátka převrhnou, se hodí zavěšená automatická napáječka.

· Kamenité nebo porcelánové nádobky s těžkým dnem jsou zase vhodné na podávání potravy, kterou - odděleně dužnatou a suchou - křečci většinou kompletně posbírají a odnesou si do své zásobárny nebo do vlastnoručně založených jamek. Potravu, která by se mohla zkazit, byste měli křečkům z jejich úkrytu pravidelně odklízet.

· Při čištění plastové nádoby, domečku, pletiva i misek raději nepoužívejte žádný desinfekční prostředek - postačí horká voda. Stavební materiál, který si křečci nosí do svých domečků, byste neměli úplně obnovovat, nýbrž vždy jen odstranit znečištěné části.

· Hnízdní materiál: nejvhodnější jsou sláma, seno, konopí, sisal, usušený mech a sušené bylinky, které se také postarají o příjemnou vůni. Vlna, různá vlákna, ale i kokos a hnízdní materiál užívaný pro ptáky jsou příliš jemné a příliš ostré. Veškerý materiál na stavbu hnízda rozptylte pokud možno po celé kleci, abyste vaše svěřence zaměstnali.

· Křečci jsou hlodavci, kteří si musí stále obrušovat zuby. Kromě domečků na spaní (pokud jsou ze dřeva) k tomu potřebují čerstvé větvičky ovocných stromů, vrb, kaštanů a ořešáků a navíc kousek tvrdého chleba nebo aromatizované kousky dřeva, které jsou někdy k dostání v obchodech.

· Roztomilí křečci nejsou zvířátka na hlazení! V přírodě patří ke skutečným samotářům, kteří se setkávají jen v době rozmnožování a zahánějí svá vlastní mláďata, jakmile jen trochu povyrostou. Ani váš domácí křeček není zvědavý na hřejivou, laskající ruku. Raději ho pozorujte, když ožije po západu slunce a předvádí všechny své akrobatické kousky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

krecci no jo

(joj joj, 6. 11. 2009 19:23)

muj křeček ma nove voditko ale on ho přehryzal!!!!

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

(pomooooooooooooooooooooooooooooooooooc, 20. 10. 2009 14:24)

muj křeček kouše a je upe mega agresinví poradte mi co mam dela napiste mi na e mail karolinkakaraskova@seznam.cz

hmm hmm křeček

(any, 11. 7. 2009 17:30)

jak sme byli na dovči tak sme dali emilka k dědovi on říkal že celou noc řádil v kolečku

hgg

(vgg, 30. 1. 2009 14:26)

křečci sou noční zvířata,ale je zhůru i přes den. nejživější je v noci.

terkazviratka.blog.cz

(Hvězdička, 26. 11. 2007 17:18)

ahoj, no abych řekla pravdu křečka mám!.. A nesouhlasim s luckou, Beruška je aktivní hlavně kolem 15:00 hodin, no a je to křeček, kterýho vůbec nebudim, protože ani nejsem v pokoji, nikdy nekousla ani nepískla, pořád s ejenom mazlí a chce ven..no prostě asi je to na povaze ale taky hodně na vychování samotného křečka!

....

(Lucka, 10. 7. 2007 17:15)

Křečkové jsou noční tvorové a jestli máš křečka, kterej řádí ve dne, pak to asi neni křeček :D nebo možná svýho křečka budíš, děáš velkou chybu a chudák pak už nemůže ani spát :(
Já osobně křečka mám a nemá rád, když na něj někdo sahá, odemě se občas pohladit nechá, ale na ostatní píská a je agresivní. Jinak je ale moc milej, každej má jinou povahu, můj první křečík džungarský se odemě nemohl odtrhnout :D :-* křečka bych všem doporučila.

mzleni a krecek

(danka, 24. 4. 2007 15:20)

souhlasim,muj smudla sice je nocni tvor,ale je mazlivy.ono to zalezi na povaze krecka,ktera se da poznat uz kdyz ho clovek kupuje.

Mazlení s křečíkem

(Len, 9. 3. 2007 15:21)

Já měla zlatého křečka od malinka, kdy mi spinkal na klíně a mazlil se strašně rád.Vylézal především ve dne. Takže není pravidlem, že křeček je víc noční tvor a nemá rád pohlazení ;) Jinak to tu máš moc hezky :)